W kinach grają właśnie Młodość, najnowszy film Paolo Sorrentino. Korzystając z wolnej niedzieli sięgnęłam po jego wcześniejszy film, z 2013 roku, który od dłuższego czasu wisi mi na liście filmów do obejrzenia – Wielkie Piękno.


Film jest świetny, ale nie o filmie będzie tu dzisiaj.
Miejscem akcji jest Rzym, Rzym, który w maju miałam okazję zwiedzić, odhaczając kolejny punkt na mojej to-do liście, a przypomniałam sobie, zupełnie pominęłam go na blogu. Korzystając z chwili wolniejszego czasu, wrzucę więc kilka kadrów i słów.

rzym-5

Wobec tego wyjazdu miałam bardzo duże oczekiwania. Jako licealistka przygotowująca się do matury z historii sztuki, na pamięć znałam plany wielu rzymskich kościołów, nazwami obrazów, datami i nazwiskami wielkich artystów mogłam sypać jak z rękawa. Od dawna chciałam zobaczyć je na żywo, zerknąć na fakturę farby na płótnie, zobaczyć skalę rzeźb, które podziwiałam do tej pory wyłącznie na papierze albo dotknąć zimnej fasady Panteonu.

rzym-6

I tak, miałam okazję zobaczyć przez te kilka dni najważniejsze zabytki Rzymu. Piękne place, fontanny, obrazy pochowane w nawach kościołów, rzeźby ukryte w wielkich muzeach.

rzym-23

Poza oczywistymi zabytkami przeszłam się również dłuuuugim spacerem po najstarszej (wybudowanej w Starożytności) z rzymskich dróg – Via Appia Antica. Znajduje się w pobliżu akweduktów, których nie zobaczyć będąc w Rzymie to trochę grzech. Okolica jest piękna, cicha i spokojna, choć pod samymi akweduktami jest cała masa ludzi. To trochę jak dla Warszawiaków Pole Mokotowskie. Ludzie piknikują, grillują, grają na gitarach i po prostu spędzają wspólnie czas.

rzym-14

Ale oprócz tego, kręcąc się po uliczkach, przeciskając się przez tłumy turystów wkurzałam się na masę natrętnych, ulicznych sprzedawców. Wciskający selfie-sticki, kwiaty i inne śmieci zupełnie zabijają urok tego miasta. Do tego cała masa bezdomnych na ulicach i czar Rzymu jak z obrazka trochę pryska.

rzym-15

Chciałabym kiedyś dać Rzymowi jeszcze jedną szansę. Nie prędko biorąc pod uwagę ile innych miejsc chciałabym jeszcze zobaczyć. Na pewno jest jeszcze sporo do odkrycia.

W Wielkim pięknie pada zdanie:

Rzym bardzo mnie rozczarował

I potraktować to możemy jako podsumowanie tego wpisu.

rzym-16

rzym-17

rzym-18

rzym-19

rzym-20

rzym-21

rzym-22

rzym-1

rzym-2

rzym-3

rzym-4

rzym-9

rzym-10

rzym-11

rzym-12

rzym-13

rzym-7

rzym-8