Jak już biorę się za hambuksy, nieważne czy te mięsne czy wegetariańskie, staram się żeby były takie na wypasie. Skoro więc robię kotlety, sosy i dodatki, to dlaczego nie robić i bułek? Akurat te na zdjęciu są w wersji mini, do mini hamburgerów, jeśli jednak pokusicie się o ulepienie większych powinno wystarczyć ciasta na około 6-8 bułek. Nie licząc czasu wyrastania ciasta są bardzo szybkie w przygotowaniu. Za oknem robi się coraz cieplej dlatego polecam tę porę na ich przyrządzanie, ciasto drożdżowe rośnie wtedy jak szalone 🙂

Wierzch bułek podsypałam sezamem, jeśli go jednak nie lubicie, możecie go spokojnie pominąć!

Bułki do hamburgerów

12 małych bułek

Potrzebujemy:
25 g drożdży świeżych
500 g mąki pszennej
250 ml mleka (ja użyłam sojowego)
3 łyżki oliwy
1/4 szklanki ciepłej wody
łyżeczka soli
łyżeczka cukru

+ sezam do posypania
jajko (do posmarowania – można zastąpić mlekiem)

Przygotowanie: Zaczynamy od rozczynu. Drożdże kruszymy w palcach i wsypujemy do miski. Podsypujemy łyżeczką cukru, dolewamy ciepłą (ale nie gorącą!) wodę i mieszamy. Do mieszanki dodajemy czubatą łyżkę mąki, miąchamy i odkładamy na bok na jakieś 15 minut.

Do większej miski wsypujemy mąkę, sól i dodajemy rozczyn drożdżowy i mieszamy. Następnie dodajemy oliwę, mleko i wyrabiamy ręką. Kiedy składniki dobrze się połączą wywalamy ciasto na stolnicę lub blat i dalej wyrabiamy. Po około 5 minutach wrzucamy ciasto do miski, przykrywamy miskę ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na około godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto, wyrabiamy raz jeszcze i dzielimy na mniejsze porcje. U mnie było to około 70 g na małe bułeczki. Jeśli chcecie większe podzielcie ciasto na 6-8 porcji. Formujemy płaskie bułeczki i układamy na blacie, przykrywamy ściereczką i dajemy im jeszcze wyrosnąć około 15 minut.

W tym czasie nastawiamy piekarnik na 200 stopni. Jajko wbijamy do miseczki i roztrzepujemy. Wyrośnięte bułeczki układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia, smarujemy jajkiem z wierzchu (najwygodniej użyć do tego celu pędzelka) i posypujemy sezamem. Wstawiamy do piekarnika na ok. 15-20 minut (w zależności od wielkości – jeśli formowaliśmy większe będą piec się odrobinę dłużej).

buleczki2
Po upieczeniu przekładamy na kratkę i studzimy.