Facebook inspiruje. Serio. Krążąc po polubionych stronach natknęłam się na post Kurczaka z eksperymentalnie.com i od słowa do słowa zainspirowałam ją do zrobienia kokosanek. A że kokosanki chodzą za mną od kilku tygodni nie trzeba było długo czekać aż ja sama się za nie zabrałam. I tak, niedługo po śniadaniu wrzuciłam kilka składników i zamknęłam je w piekarniku. Efekt? Słodkie, kokosowe ciasteczka, które robi się w 5 minut! W dodatku robi się je właściwie z niczego 🙂 Nie miałam pod ręką esencji waniliowej więc do masy dodałam trochę olejku cytrynowego. Lubię połączenie cytrusów z kokosem i myślę, że wyszło całkiem nieźle.

kokosanki

Przepis na kokosanki

Przepis z tej strony: http://www.eksperymentalnie.com/2013/11/kokosanki-proste-bezglutenowe-ciasteczka.html

Potrzebujemy:
200g wiórek kokosowych
2 białka
2 żółtka
130g cukru pudru
ewentualnie 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (dałam odrobinę olejku cytrynowego)

Przygotowanie: Ubiłam pianę z białek. Żółtka i cukier wymieszałam i po ubiciu piany dodałam stopniowo do piany miksując na mniejszych obrotach. Na koniec dosypałam wiórki i dodałam olejek cytrynowy. Piekłam około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.

Według przepisu powinno wyjść około 15 kokosanek, ja najwyraźniej wykleiłam trochę mniejsze stąd krótszy czas pieczenia i około 20 kokosanek (nie licząc tych, które wyszłyby z wyjedzonego łyżeczką surowego ciasta ;D).