W Holandii powoli zaczyna się szaleństwo na małże. Od jakiegoś czasu sezon tutaj zaczyna się wcześniej – na przełomie lipca i sierpnia restauracje zaczynają zachęcać gości fantastycznymi zapachami i widokami. Nie mogliśmy nie skorzystać z tego szaleństwa i zaopatrzeni w dwa kilogramy muszli wzięliśmy się do roboty.

Najpierw przebieramy muszle. Od razu wyrzucamy te bardzo otwarte i z uszkodzoną, pękniętą skorupą. Oznacza to tyle, że są martwe i zjedzenie ich skończy się nieprzyjemnym zatruciem.

mule-wybieranie-swiezych

Wstępnie przebrane mule myjemy pod bieżącą, zimną wodą. Jeśli te lekko otwarte się pozamykają oznacza, że są dobre i możemy je odłożyć na bok. Te, które się nie zamkną – wyrzucamy. Każdą muszlę myjemy osobno, najlepiej pomóc sobie nożykiem i małą szczoteczką – usuwamy wszystkie nieczystości, narośla. Po takim, jak widzicie dość prostym przygotowaniu, możemy wziąć się za obróbkę cieplną. Przedstawiam Wam przepis na małże w białym winie. Lubię prostotę i ten przepis jest tego idealnym przykładem. Uwielbiam małże przygotowywane w podstawowej wersji – duszone, z dodatkiem białego wina, masła, kilku dodatków. Jedzone wprost z garnka lub dużej misy za pomocą małżowego widelca (bierzemy jedną skorupkę i posługujemy się nią jak szczypcami). Do tego bagietka i kieliszek białego wina. Czego chcieć więcej?

Małże w białym winie

3-4 porcje

Potrzebujemy:
2 kg małży
szklanka białego wina
marchewka
2 szalotki
2 ząbki czosnku
odrobina masła

Przygotowanie: Na maśle, w garnku podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek, dorzucamy startą marchewkę. Po chwili zalewamy całość winem i wrzucamy małże. Zakrywamy pokrywką. Po czterech minutach potrząsamy garnkiem i powtarzamy potrząsanie co minutę przez około 5 minut – sprawdźmy po prostu czy muszle się pootwierały.

mule-przygotowanie

Małże dzielimy na porcje (koniecznie z dodatkiem winnego sosu) lub przekładamy do dużego, wygodnego naczynia i kładziemy na stole. Podajemy z bagietką i lampką białego wina. Pamiętajmy żeby nie otwierać zamkniętych małży – jeśli same się nie otworzyły, oznacza to, że są niedobre!