Ostatnio dodawałam przepis na rosół. Wiele osób wchodzi na tego bloga wyszukując hasła „Co zrobić z rosołu?” i „Co zrobić z mięsa rosołowego?”. Wrzucałam już kiedyś wpis z kilkoma pomysłami, jednak do tej pory nie dodawałam dokładnych przepisów. Dzisiaj będą więc pierogi, pierogi drobiowe, które smakują bardzo podobnie do tych mięsnych (aż sama byłam zaskoczona!).

W mojej wersji jest także w nich groszek z marchewką, wystarczą jednak zwykłe rosołowe warzywa – marchew, pietruszka, cebula, seler, por, które wystarczy zblendować lub drobno posiekać.

pierogi-drobiowe

Pierogi drobiowe „po rosole”

ok. 30-40 pierogów

Potrzebujemy:
Farsz:
mięso z 0,5 kg mięsa rosołowego (tzn. 0,5 kg porcji z kośćmi i skórą, które obieramy)
warzywa z rosołu – pietruszka, kawałek selera, por
0,5 szklanki marchewki z groszkiem (mogą być te mrożone miksy)
sól, pieprz, ostra papryka
natka pietruszki
1/3 szklanki bulionu

Ciasto:
500 g mąki pszennej
szklanka gorącej wody
jajko
łyżka oleju
szczypta soli

Przygotowanie: Przygotowanie pierogów najlepiej zacząć od farszu. Ciasto w tym czasie mogłoby za bardzo wyschnąć.

Jeżeli nie gotowaliście rosołu a po prostu chcecie zrobić te pierogi, wystarczy normalnie ugotować mięcho w wodzie. Możecie dodać do wody przyprawy lub zwykłą kostkę. Jeśli gotowaliście rosół po prostu wyciągamy z niego mięcho i oddzielamy kości i skórę. Kawałki mięsa, przyprawy, ugotowane warzywa i bulion mieszamy i traktujemy blenderem (zamiast blendera sprawdzi się maszynka do mięsa lub… drobne posiekanie wszystkich składników).

Farszu trzeba po prostu posmakować, jeśli wydaje się być zbyt mdły, dodajemy więcej przypraw. Odstawiamy na bok.

Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z solą. Robimy w środku dołek i wbijamy do niego jajko oraz wlewamy olej. Mieszamy.

Teraz stopniowo należy dodawać gorącą wodę i zagniatamy ciasto. Uważajcie przy tym aby zbytnio się nie poparzyć, takie gorące ciasto lubi przyklejać się do rąk. Najlepiej najpierw wymieszać ciasto łyżką a dopiero potem wyrabiać je łapami. Wodę dodajemy do momentu aż uzyskamy sprężyste, nie klejące się zbytnio (trochę może, podsypiemy je później mąką) do rąk ciasto.

Gotowe ciasto dzielimy na części i zabieramy się za wałkowanie. Resztę przykrywamy ściereczką by nie wyschło.

pierogi-drobiowe2

Z ciasta wycinamy dowolne kształty kółka, kwadraty, co uznacie za najwygodniejsze. Najwygodniej posłużyć się w tym celu szklanką o ostrych, cienkich krawędziach. Wycięte kształty rozciągamy jeszcze trochę w rękach a następnie nakładamy na nie farsz (to ile go nałożymy zależy od wielkości wyciętego kształtu. Ciasto zawijamy i dobrze sklejamy – to ważne bo inaczej nasze pierogi po prostu rozpadną się w czasie gotowania.

W dużym garnku (o dużej średnicy) gotujemy wodę z łyżeczką soli. Do gotującej wody wrzucamy delikatnie pierogi i trzymamy je tam do minuty po tym jak zaczną wypływać na wierzch. Farsz jest gotowy, więc musimy tylko podgotować ciasto, a to jest dosyć cienkie.

Wyciągamy, układamy na talerzu lub jeszcze podsmażamy, jak kto woli 🙂