Lubię sama się zaskakiwać w kuchni. Są takie przepisy, których uważam, że nigdy nie zrobię, ze względu na czas przygotowywania, składniki czy inne okoliczności przyrody. Należał do nich między innymi tytułowy lemon curd, czyli po naszemu będzie jakoś krem cytrynowy.

Do tej pory migał mi na zdjęciach głównie jako dodatek do deserów, lodów, kilka razy widziałam go też w tartach i takim zestawieniu chętnie bym go zjadła. No właśnie, ale czytając proces przygotowania jakoś tak zawsze mi się odechciewało, mimo, że przygotowuje się go w zasadzie w kilkanaście minut. Jeśli przygotowujemy lemon curd do wypieków, warto zrobić go wcześniej, żeby przeleżakował w lodówce przynajmniej kilka godzin, najlepiej przez noc.

Moja wersja jest limonkowo-cytrynowa. Można oczywiście skorzystać z samych limonek lub cytryn, na jedną cytrynę wyliczamy dwie limonki, więc robiąc krem limonkowy wykorzysujemy 4 limonki, krem cytrynowy 2 cytryny.

lemon curd przepis

Przepis na lemon curd

ok 250-300 ml

Potrzebujemy:
1 cytryna
2 limonki (można zastąpić jedną cytryną)
szczypta soli
5 łyżek zimnego masła
3/4 szklanki cukru (najwygodniej drobnego do wypieków)
4 żółtka

Przygotowanie: Z cytryny i limonki ścieramy skórkę i odkładamy na bok. Z cytrusów wyciskamy sok, powinno wyjść nam około pół kubeczka płynu.

W małym garnku mieszam cukier, żółtka, sok i skórkę cytrusów. Wstawiam na mały ogień i podgrzewam do momentu aż cukier się rozpuści a masa zrobi się gęstsza. Zdejmujemy z ognia i dodajemy do jeszcze ciepłej masy masło oraz sól. Kiedy masło całkowicie się rozpuści, odkładamy na bok i czekamy aż całość wystygnie.

Wkładamy do słoiczka lub pudełka, które można przykryć (lub np. zakryć folią spożywczą) i wkładamy na całą noc do lodówki. Gotowy krem może leżeć około tygodnia w lodówce. Można go używać jako polewę do deserów, owoców, ciast czy nadzienie do tartaletek. Można go także użyć z mascarpone jako polewa/krem do ciasta.

PS. Według autorek przepisu z bloga A Beautifull Mess, świetnie smakuje także z jogurtem naturalnym. Wypróbowałam i potwierdzam! Jest genialny 🙂

przepis na krem cytrusowy